Лідери делегацій України та Росії на переговорах у Стамбулі, Рустем Умєров та Володимир Мединський, підтвердили домовленість стосовно обміну понад 1200 військовополонених з кожної сторони.
Цю інформацію озвучили Рустем Умєров, Володимир Мединський, також перший заступник міністра закордонних справ України Сергій Кислиця та речник МЗС України Георгій Тихий під час брифінгів, які стали підсумком переговорів у Стамбулі, що транслювалося Суспільне.
“Основною угодою гуманітарного треку стало повернення більше ніж 1200 людей. Обміни будуть проводитися нашими партнерами, і ми плануємо продовжити процес обміну“, – заявив Умеров.
Учасник української делегації Сергій Кислиця також зауважив, що йдеться виключно про повернення військовополонених, тоді як цивільних осіб та дітей “треба повернути”, вони не входять до програми обміну.
“У рамках подальших обмінів військовополоненими ми домовилися про обмін ще не менше ніж по 1200 військовослужбовців з обох сторін найближчим часом“, – підкреслив Мединський.
Керівник російської делегації також навів, що РФ готова передати Україні більше кількість військовополонених.
“Якщо вони зможуть знайти наших, ця цифра може зрости“, – зазначив він.
Мединський додав, що Росія висловила пропозицію щодо передачі Україні ще 3 тисяч тіл загиблих українських військових.
Також він зазначив, що Росія запропонувала обговорити можливість короткочасних “перемир’їв” тривалістю по 24 і 48 годин, щоб забрати поранених і тіла бійців.
Попри це, речник МЗС України Георгій Тихий розповів, що під час третього раунду переговорів “атмосфера стала дещо іншою, ніж під час попередніх зустрічей – стало менше емоцій, більше конструктивних розмов”.
Він також підкреслив, що пропозиція РФ щодо коротких періодів припинення вогню в певних ділянках фронту не є новою і обговорювалася, зокрема, на попередній зустрічі у Стамбулі. Він наголосив, що такі пропозиції не можуть вважатися “справжнім перемир’ям”.
“Під час попередніх зустрічей за 3-4 місяці ми також чули різні ідеї від Росії – про перемир’я на Пасху, на день перемоги. Однак це не є справжнім припиненням вогню.
Якщо ми розглядаємо гуманітарні паузи на окремих ділянках фронту, варто зазначити, що такі ініціативи тривають періодично – українські та російські команди низового рівня погоджують свої дії для повернення тіл солдат, що є короткою гуманітарною паузою.
Проте це не означає призупинення вогню. Росія намагається подати це як справжнє призупинення вогню, тоді як для нас істинне перемир’я передбачає зупинку вогню на суші, морі та у повітрі. Це ми вважаємо повним перемир’ям. Крім того, цивільна інфраструктура і житлові райони повинні бути у безпеці. Гуманітарні паузи, які вже відбуваються, не можуть вважатися справжнім перемир’ям”, – висловив свою думку Тихий.
Нагадаємо, що за словами президента, за усі етапи останніх стамбульських домовленостей вдалося повернути більш ніж 1000 осіб.