Угорська нафтова компанія Mol Nyrt. проявила інтерес до непрацюючого українського нафтопроводу Одеса – Броди. Угорці вбачають в ньому потенціал для диверсифікації імпорту нафти.
Про це повідомляє Bloomberg.
Найбільша нафтова компанія Угорщини, Mol, заявила, що нафтопровід Одеса-Броди є “оптимальним варіантом диверсифікації постачань”. Це дозволить Угорщині отримувати нафту, яка доставляється танкерами в порт Одеси.
“Одеський трубопровід забезпечить доступ до всіх видів альтернативної нафти завдяки морському сполученню, що підвищує безпеку постачань у регіоні, ЄС та Україні,” — зазначив журналістам старший віцепрезидент Mol з управління ланцюгами постачання Паль Сабо.
Однак, підключення до української інфраструктури не буде легким завданням, адже Одеса часто піддається російським обстрілам, а відновлення роботи трубопроводу вимагатиме значних інвестицій.
Контекст
Між 1996 та 2001 роками Україна побудувала нафтопровід між Одесою і Бродами, зв’язавши його з південною гілкою нафтопроводу “Дружба”, що веде до Словаччини і Угорщини. Спочатку планували продовжити Одеса – Броди до польських Плоцька та Гданська, але польська сторона відмовилась фінансувати добудову.
Передбачалося, що за цим трубопроводом буде транспортуватись каспійська та казахстанська нафта без проходження через турецькі протоки, з порту “Південний” під Одесою до нафтопереробних заводів Східної та Центральної Європи, а також до Північної Європи через Гданський порт.
До 2004 року нафтопровід простоював через брак сировини, після чого його почали використовувати російські компанії в реверсному режимі (в напрямку термінала “Південний”). У 2010 році Росія зупинила постачання нафти.
У 2010-2011 роках нафтопроводом нетривалий час користувалася Білорусь для імпорту венесуельської й азербайджанської нафти. Від того часу він знову залишається без дії.
Bloomberg повідомляє, що для відновлення роботи трубопроводу потрібні значні інвестиції. Mol сподівається, що їх забезпечать ЄС та інші зацікавлені держави, зокрема Сербія.
“Якщо ЄС наполягає на відмові від надійного маршруту постачання в регіоні, то він має взяти участь у створенні реальною альтернативи,” – підкреслив Сабо.
Відомо, що Угорщина імпортує російську нафту через нафтопровід “Дружба”, але оскільки Євросоюз планує зупинити імпорт нафти та газу з Росії до 2027 року, країна шукає нові джерела постачання. Наразі єдина альтернатива “Дружбі” — це постачання через Адріатичне море, але Угорщина звинувачує хорватського оператора трубопроводу Janaf у завищенні тарифів за користування.