Як зазначено у документі, хоча основними завданнями влади є подолання наслідків війни в енергетичному секторі, виникає також нагальна потреба розробити план післявоєнних реформ і вирішити застарілі структурні проблеми:

Згідно з даними Міжнародного валютного фонду (МВФ), хоча тарифи на електроенергію для населення підвищилися у 2023 та 2024 роках з надзвичайно низького рівня, тарифи на опалення та гарячу воду залишаються під дією цінових мораторіїв від початку конфлікту.

“Незважаючи на ці підвищення, ціни на електроенергію для населення, відповідно до оцінок ОЕСР (2025), становлять приблизно половину від цін для малого бізнесу в Києві, тоді як ціни на газ для населення покривають близько 50% витрат на основі ринкових цін”, – наголошується у документі.

У зв’язку з цим Україні необхідно розробити план з формування стійкого енергетичного сектору в післявоєнний період, де тарифи на комунальні послуги відповідатимуть рівню покриття витрат і буде впроваджено нову методологію розрахунку тарифів, з урахуванням соціальних чинників, вважають фахівці МВФ.

Зростання тарифів сприятиме відновленню рентабельності споживчого сектору енергетики, полегшить борговий тягар в окремих його сегментах і стимулюватиме конкуренцію на оптовому та роздрібному ринках енергетики, а також мотивуватиме до заходів з підвищення енергоефективності.

“Водночас критично важливо захистити найбільш вразливі домогосподарства від наслідків підвищення тарифів, зокрема шляхом перегляду системи житлових субсидій з метою підвищення її ефективності та точності надання допомоги. Одним із основних викликів при цьому стане адекватне визначення вразливих домогосподарств, що потребують підтримки”, – додали у фонді.

Також МВФ прогнозує, що внутрішній валовий продукт України у 2025 році може зрости на 2-3%, але існують “винятково високі” ризики песимістичного сценарію, відповідно до якого він може скоротитися на 1%.

Опублікований негативний сценарій побудований на припущенні, що активні бойові дії триватимуть до середини 2026 року, у порівнянні з базовим прогнозом про завершення війни наприкінці 2025 року.

У такому разі потреби України у фінансуванні зростуть на $12,4 мільярда.

МВФ вважає, що навіть за умов песимістичного сценарію програма підтримки України залишається стабільною завдяки сильним зобов’язанням української влади та фінансовим гарантіям міжнародних партнерів.

У середньостроковій перспективі економічні показники можуть наблизитися до базового сценарію завдяки “якорю” у вигляді вступу до ЄС, міграційним потокам і приватним інвестиціям.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.