Це зазначено у заяві на сайті Європейського парламенту.

Процес впровадження нової системи в’їзду до ЄС розпочнеться поступово восени 2025 року.

Під час в’їзду до ЄС з третіх країн будуть зібрані такі дані: ім’я, тип документа, місце перетину кордону, а також біометричні дані. Інформацію отримуватимуть про осіб, що в’їжджають до ЄС за короткостроковими візами або по безвізовому режиму. Систему планують впроваджувати протягом 180 днів. У випадку технічних проблем на початковому етапі її робота може бути тимчасово призупинена. Країни ЄС самостійно вирішуватимуть, як саме розпочати реалізацію: поступово чи відразу в усіх пунктах пропуску.

На громадян України, так само як і на інших громадян третіх країн, EES пошириться на однакових умовах. Це передбачає, що всі їхні в’їзди та виїзди до Шенгенської зони будуть зафіксовані в єдиній базі даних, а прикордонні служби зможуть автоматично зчитувати та зберігати їх біометричні дані.

Основна мета EES – модернізувати контроль на кордонах, підвищити безпеку всередині Шенгенської зони та зробити перевірки на кордоні ефективнішими через автоматизацію ряду процедур.

Як функціонує EES

  • Реєстрація в’їздів і виїздів: Система автоматично реєструє дані про кожен в’їзд та виїзд громадян третіх країн, вбираючи дату, місце перетину кордону, інформацію про проїзні документи та біометричні дані (відбитки пальців та зображення обличчя).
  • Відмова від штампів у паспорті: EES замінить нинішнє вручну ставлення штампів у паспорт, що заощадить час і забезпечить точніше відображення даних про перетини кордону.
  • Облік часу перебування: Система автоматично буде вираховувати, скільки часу мандрівник провів у Шенгенській зоні, що допоможе контролювати дотримання правил про максимальний термін перебування (наприклад, 90 днів протягом 180-денного періоду).
  • Виявлення порушень: EES спростить встановлення фактів перевищення дозволеного терміну перебування, а також допоможе ідентифікувати осіб, які подорожують без документів чи використовують підроблені посвідчення.
  • Посилення безпеки: Збір біометричних даних і обмін інформацією з іншими базами даних ЄС (як-от Візова інформаційна система (VIS) та Система даних про громадян ЄС (SIS)) сприятиме профілактиці та розслідуванню терористичних актів і інших серйозних злочинів.

Нагадаємо, Європейський Союз намагається заповнити бюджетний дефіцит України в розмірі $19 млрд на наступний рік.