Лідер опозиційної фракції “Слуга народу” у Київраді Андрій Вітренко не приховує своїх амбіцій отримати впливову позицію. Перша з них — це посада секретаря міськради, яка стала вакантною після відставки попереднього секретаря Володимира Бондаренка. Друга — міністра освіти України, адже Вітренко сам є заступником міністра. Якщо поглянути на всю діяльність Вітренка у Київраді за останній час, його призначення на нову посаду можна розглядати як визнання з боку центральної влади за суттєве підсилення контролю над Віталієм Кличком.
Про свої амбіції Андрій Вітренко розповів під час зустрічі з студентами і всіх бажаючих, які приєдналися до зум-конференції з політиком у суботу, 12 липня. Точну цитату шефа наводить у своєму пості на Facebook колега та підлеглий Вітренка у фракції “Слуга народу” в Київраді, Михайло Присяжнюк.
“Так, у мене є амбіції стати або міністром, або секретарем Київської міської ради… Чи хочу я зайняти високу посаду? Для мене це було би великою честю. І якщо така пропозиція надійде, я жодним чином не відмовлюся. Я вже п’ять років присвятив свого життя покращенню освіти та забезпеченню безпеки та комфорту в Києві,” – процитував Вітренка депутат.
Цікаво, що в будь-якому із можливих сценаріїв кар’єри Вітренка, йому все ж доведеться залишити посаду голови фракції “СН” у Київраді. Це також підкреслив Присяжнюк, назвавши політика “Батєю”. Проте важко недооцінити успішність Вітренка у київській політиці – отже, його перехід на будь-яку нову посаду (зокрема, можливо, й на міністерську) буде, скоріше, винагородою за його діяльність на столичному рівні.
По-перше, саме Вітренко став основним рушієм відставки секретаря міськради Володимира Бондаренка. Так, він організовував збір підписів депутатів Київради під відповідним зверненням, і хоча воно і не пройшло під час таємного голосування, у той же день Бондаренко вирішив самостійно піти у відставку.
По-друге, саме він ініціював питання стосовно притягнення до відповідальності “правої руки” Кличка, Миколи Поворозника, за “таємну вечерю” з віскі та просекко в День жалоби, оголошений міським головою. Інцидент стався наприкінці квітня 2025 року, коли заступники голови КМДА Петро Пантелеєв, Марина Хонда, Валентин Мондриївський та В’ячеслав Непоп, а також чиновники Дмитро Загуменний і Олексій Комаров, а також політтехнолог Кличка Оксана Зинов’єва (яка займає посаду речниці КМДА), зібралися у режимному закладі на святкування дня народження Поворозника.
Як звільнення Бондаренка та Поворозника послабили позиції Кличка
Нагадаємо, що Інформатор зазначав, що наслідком цих подій стала втрата Віталієм Кличком більшості у Київраді та формування нової коаліції — без УДАРу, яка виступила в опозицію до мера. І якщо ця нова коаліція вирішить відхилити кандидатуру секретаря, запропоновану міським головою, — вона може висунути свою власну кандидатуру та проголосувати за неї. Це призведе до того, що мер опиниться в надзвичайно складній ситуації з опозиційним до нього секретарем міськради, а також ризику отримати висловлення недовіри з боку депутатів.
Водночас роль Вітренка у звільненні того ж самого Поворозника важко переоцінити. Ми раніше повідомляли, що він навіть вимагав узгодити звільнення чиновника з Кабінетом Міністрів України та Офісом президента. При цьому звернення, яке зареєстрував головний “слуга” Києва, виглядає або як сюрреалізм, або як тролінг: документ зі скаргами на міського голову адресований президенту Володимиру Зеленському та має бути підписаний самим Кличком.