Невизначеність, спричинена Вашингтоном, викликала шок на світовій економічній арені. Бізнеси зупинили інвестиції, а долар показав найгірші результати за останні 50 років у першій половині року.
Про це інформує The Guardian.
З наближенням терміну, визначеного Трампом на 9 липня, Європейська комісія залишається невпевненою в тому, як він поводитиметься з блоком, що загрожує трансатлантичній торгівлі на суму 1,6 трлн євро.
«Головним питанням серед держав-членів є те, чи варто нам за будь-яку ціну укладати угоду, щоб уникнути торговельної війни, чи варто продемонструвати міць, якщо угода не буде вигідною», — зазначив один з дипломатів ЄС.
Після оголошення 2 квітня про введення каральних мит майже для всіх країн, Трамп через тиждень призупинив їх на 90 днів. Зараз США стоять на межі початку торговельної війни з десятками країн, адже 90-денний термін закінчується в середу, а укладено лише дві угоди — з Великою Британією та В’єтнамом.
Це поставило під сумнів можливості ЄС укласти будь-яку іншу угоду, крім політичної рамкової угоди про продовження переговорів, в той час як основний 10-відсотковий митний тариф та інші збори на автомобілі, сталь та алюміній залишаються у силі.
Коли переговори наближаються до фінальної та найбільш делікатної стадії, галузі по всій Європі готуються до нових викликів, незалежно від результату укладення угоди. Вони очікують, що вартість президентства Трампа призведе до зниження експорту до США на мінімум 10%, що в п’ять разів перевищує середній показник 2% до його обрання минулого року.
Це пов’язано з тим, що після місяців погроз щодо введення мит у відповідь на все, від бурбона до літаків Boeing, ЄС минулого тижня зізнався, що укласти всебічну торговельну угоду наразі неможливо.
Натомість Європа прагне досягти принципової угоди, або «рамкової угоди», що більше нагадує угоду з Великою Британією, укладену в травні, яка набула чинності наприкінці минулого місяця.
Багато дипломатів ЄС спочатку відкинули угоду з Британією як недостатню та юридично сумнівну згідно з правилами СОТ, сподіваючись, що більший економічний вплив блоку з трансатлантичною торгівлею на суму 1,6 трлн євро в порівнянні з 363 млрд євро Великої Британії допоможе забезпечити кращу угоду. Але тепер вони розуміють, що навіть мінімальна угода може стати найкращим результатом у цій ситуації.
Нещодавно Посол США в Канаді Піт Гоекстра надав оптимістичну оцінку торговим переговорам між країнами, акцентуючи на ймовірності укладення справедливої угоди між Дональдом Трампом і Марком Карні.