Нагріте автомобільне салон без вентиляції стає небезпечною пасткою для домашніх тварин. Навіть за температури +20 градусів у зовнішньому середовищі, залишені в закритій машині собаки чи коти ризикують своїм життям. Адже за всього 10 хвилин температура в авто може піднятися до 33 градусів, а через півгодини вона може досягнути 44 градусів.
У нашій попередній статті ми описували випадок, коли рятувальники визволили собаку з зачиненої машини біля ТРЦ. Тепер експерти з КМДА та поліції роз’яснили, чому це небезпечно і які можливі наслідки.
Офіційний сайт Києва попереджає: залишати тварин у закритих автомобілях в спеку суворо заборонено. Як зазначив виконуючий обов’язки директора Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА Сергій Сабуров, це створює реальну загрозу життю для собак і котів. Навіть при наявності тіні або відкритих вікон температура в закритій машині може швидко зрости.
Салон автомобіля може розігрітися до 50 градусів за всього 5–10 хвилин. У таких умовах тварини перегріваються дуже швидко, оскільки їх організми не охолоджуються так само ефективно, як у людей. Шерсть лише утримує тепло. У закритій машині собака не має можливості лягти на холодну поверхню, а страх і паніка посилюють проблему. Тому навіть невелика спека може призвести до перегріву, коми або навіть смерті.
Особливо піддаються ризику великі та активні собаки, які виділяють більше тепла і повільніше охолоджуються. Поліція нагадує: навіть відкриті вікна не рятують, оскільки тварини не можуть звернутися за допомогою, якщо їм стає погано.
Ознаки небезпечного стану включають прискорене дихання, надмірне виділення слини, тремтіння, слабкість, нудоту, судоми або втрату свідомості. Якщо температура тіла тварини перевищує 40 °C, це може призвести до теплового удару та зупинки дихання. Проте, побачивши тварину в закритій машині, варто зробити фото, викликати поліцію, а у критичних випадках – розбити вікно, адже закон дозволяє вжити заходів для порятунку життя.
Якщо підозрюєте, що тварина перегрівається, перше, що потрібно зробити – змочити шерсть водою або занурити її в воду. Якщо ви в автомобілі – увімкніть кондиціонер, крім того, можна обкласти тварину морозивом, особливо на область з меншою кількістю шерсті. Навіть якщо стан покращиться, важливо терміново відвезти тварину до ветеринарної клініки, адже перегрів може вплинути не тільки на мозок, а й на інші органи.
Залишати тварину в небезпечній ситуації не тільки моральна, але й юридична відповідальність. За адміністративним кодексом передбачений штраф від 3400 до 5950 гривень із можливістю конфіскації. Якщо дії власника призвели до смерті тварини, закон передбачає обмеження або позбавлення волі до трьох років. Експерти наголошують, що не варто ризикувати, навіть якщо потрібно залишитися на декілька хвилин: тварина повинна бути або з вами, або вдома в безпеці.
На руїнах будинків рятують домашніх котів, які виживають після ворожих атак
Нагадаємо, після масованої атаки російських військ на Київ в ніч на 4 липня 2025 року Інформатор повідомляв, що постраждали не тільки люди, але й домашні тварини. Цього разу вдалося врятувати сімох котів з-під завалів та з палаючого житла. Лікарі наразі борються за життя одного з них.
Ми також писали про те, як у Шевченківському районі Києва на руїнах п’ятиповерхового будинку знайшли дивом вцілілого кота. Пухнастого мешканця зруйнованої квартири дістали з-під бетонної стіни після масованого обстрілу 23 червня 2025 року, який забрав дев’ять життів. Чотирилапий смугастий красень вижив завдяки рішучості та наполегливості його власника.