Конфлікт в Україні став справжнім центром військових нововведень, і одним із більш захоплюючих аспектів є застосування концепції «відеоігрових стимулів» для посилення ефективності українських військових у протистоянні з російською агресією.
Про це повідомляє The Economist.
Зокрема, видання детально розглянуло, як ініціатива «Армія дронів» підходить до знищення ворога. Ця система, що була зорганізована у війні дронів у серпні 2024 року, забезпечує, що успішні оператори безпілотників отримують нові дрони швидше, ніж їхні менш фахові колеги.
Процес постійно вдосконалюється, і, як зауважив міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров, він вже походить на «Amazon для військових». Ця модель дозволяє підрозділам купувати бойове обладнання за «очки», які вони здобувають за знищення російських технічних засобів та інших цілей.
Термін «гейміфікація», який з’явився на початку 2000-х, активно застосовується у багатьох сферах — від охорони здоров’я до програм лояльності, освіти та підвищення продуктивності на робочому місці. Учасники набирають бали, використовують таблиці лідерів, показники прогресу, рівні та значки. У деяких випадках ці бали можуть бути перетворені на реальні нагороди.
The Economist зазначає, що війна дронів ідеально підходить для гейміфікації, адже всі успішні операції фіксуються камерами дронів, а вже існуюча система дозволяє їх реєструвати. Після того, як знищення ворожого об’єкта за допомогою дрона зареєстровано, ідентифікується та підтверджується, воно приносить певну кількість очок, що залежить від військової цінності знищеної цілі. Наприклад, оператор дрона, котрий знищує танк Т-90М за допомогою одноразового безпілотника, може отримати достатньо балів, щоб його підрозділ отримав ще 15 дронів. Така система ефективно мотивує операторів шукати цінні цілі.
Незважаючи на те, що минулого року Україна випустила 1,5 мільйона дронів, їхнє число завжди недостатнє. Проте, ця система допомагає оптимізувати розподіл ресурсів.
Одним з підрозділів, що ефективно втілили цю систему, є 414-та окрема бригада безпілотних систем, більш відома як «Птахи Мадяра». За офіційними даними, ця бригада відповідає за 8% російської бронетехніки, знищеної Україною. У квітні підрозділ зайняв перше місце в рейтингу з 16 298 балами і з того часу утримує лідерство.
Як зазначив Михайло Федоров, гейміфікація також формує характер бойових дій. За його словами, «Армія дронів» нещодавно підвищила кількість балів за ліквідацію ворожого піхотинця з двох до шести, що одразу ж призвело до значного збільшення кількості знищених російських піхотинців такими підрозділами, як «Птахи Мадяра». Це спричинило подвоєння втрат російської піхоти. Пізніше кількість очок за знищення російських операторів дронів була також підвищена, зробивши їх більш цінними цілями, ніж танки. The Economist підкреслює, що такі зміни свідчать про можливість швидкої адаптації системи до змінюваних пріоритетів командування, хоча це також призвело до зниження кількості знищених танків.
Нагадуємо, сили оборони України завдали ударів по командним пунктам 8-ї загальновійськової армії та 20-ї мотострілецької дивізії Збройних сил РФ.