У Києві системи оповіщення почали демонструвати збої, можливо, через велику кількість тривог або зміни погодних умов. Кияни в мережі публікують відео, на яких сирени звучать не так, як повинні за своїми функціональними обов’язками. Замість звичного виття, вони скоріше “підвивають”, наче сумуючи. Тим часом, до кінця 2025 року на Київщині планується завершення модернізації системи оповіщення, що передбачає впровадження автоматизованої системи для кожної громади, яка враховуватиме рівень небезпеки та оголошуватиме тривогу лише у випадках реальної загрози.

Про проблеми з системою оповіщення кияни повідомляють у соцмережах. Незабаром військовий журналіст та телеведучий Андрій Цаплієнко опублікував відео з дивною роботою сирени у одному з районів столиці: замість традиційного виття, вона скоріше “підвивала”, як ображений собака. Якби не серйозні обставини, ситуація виглядала б кумедно.

“У нас сирена просто не витримує”, – коментує авторка відео на фоні.

Цікаво, що востаннє системи оповіщення у Києві перевіряли менше ніж місяць тому. Голова КМВА Тимур Ткаченко проводив “тест-драйв” сирен у різних районах столиці 10 червня 2025 року, про що військова адміністрація повідомила у соцмережах. Однак останніми днями сирени звучать у столиці 4-5 разів на добу, що збільшило навантаження на них в порівнянні з початком року.

У минулому система оповіщення виходила з ладу наприкінці листопада 2024 року, коли також спостерігалося зростання атак на місто. Тоді ГУ ДСНС у Києві повідомляло про технічні проблеми на обладнанні “Укртелекому”, а замість цього сповіщали містян про повітряну тривогу через гучномовці в поліцейських автомобілях та транспорті ДСНС, що курсував 14 вулицями столиці.

На цьому фоні цікавою виглядає ініціатива очільника КОВА Миколи Калашника, який нещодавно повідомив про плани модернізації регіональної системи оповіщення на Київщині до кінця 2025 року. Після наради з представниками ГУ ДСНС України у Київщині, концерну РРТ та фахівцями з систем цивільного захисту, голова “військової” влади в області зазначив, що основна перевага нової системи полягає в її локалізації.

Передбачається запуск сирени лише в тих районах области, де зафіксовано реальну загрозу. У Хмельницькому регіоні така система вже реалізована і має запрацювати з 7 липня. Цю ідею, стосовно Києва, вже неодноразово обговорювали кияни в соцмережах. З одного боку, Київ — величезне місто, і один “Шахед” може подорожувати значну відстань. Тому немає потреби тривожити весь мегаполіс через єдиний сигнал тривоги.

“Необхідно знайти спосіб диференціювати сигнали тривоги. Населення занадто звикло до частих сповіщень, коли навколо нічого не відбувається. Відсутність адекватної реакції на загрозу може бути небезпечною. Треба локалізувати ці сигнали, аби стимулювати населення не ігнорувати їх. Досвід Черкащини у цьому відношенні вже є”, – відзначає Валерій Рябих, військовий експерт та директор інформаційно-консалтингової компанії Defense Express.

З іншого боку, проблема виникає на межах районів Києва, де може виникати плутанина з оголошенням тривоги та її відбоями. Мешканці, наприклад, Троєщини можуть не розуміти, коли тривогу оголошують у їхньому Деснянському районі, а скасовують у Дніпровському, якщо “Шахед” чи інші БпЛА рухатимуться на північ Лівобережжя. Останніми днями атаки на місто стали досить частими, тому це може впливати на пильність містян, які сумніваються, чи варто йти в укриття під час тривог.

Пропозиція щодо вдосконалення системи заслуговує на увагу: всі системи оповіщення на Київщині будуть технічно модернізовані з новим обладнанням, з використанням цифрових каналів зв’язку, резервного живлення та шифрованої передачі даних. Відзначимо, що більшість систем у Києві вже модернізували, а отже забезпечили резервне живлення та шифровані канали. Тепер необхідно оновити ті системи, які ще не вдосконалені та синхронізувати повідомлення по всьому місту, оскільки, наприклад, на Лівобережжі система повідомляє вголос про відбій тривоги, а на правому березі така опція є не в усіх районах.

Пропозиції від киян: інформувати про посилення небезпеки й знижувати гучність тривоги

Нагадаємо, у травні 2025 року Інформатор повідомляв, що кияни вимагають від міської влади посилити захист мешканців столиці під час повітряних тривог. Вони пропонують ввести окреме попередження про підвищену небезпеку під час ракетної атаки. Це попередження планують інтегрувати як в “Київ Цифровий”, так і у вигляді додаткової вуличної сирени, яку почули б усі.

Водночас, у Дарницькому районі деяким мешканцям набридли гучні сповіщення про тривогу. Декілька жителів просять міську владу прибрати голосові повідомлення, оскільки вважають, що вони шкодять здоров’ю дітей та дратують літніх людей. Деякі дарничани вважають за краще повернути стару систему сповіщення, яка діяла до весни 2024 року.

Від admin

З приводу питань по сайту та реклами звертайтесь на info@lybid34.kiev.ua | Увага! Адміністрація сайту не несе відповідальності за розміщений контент на сайті, весь контент було взято з відкритих джерел.