Україна не має можливості повернути дітей-сиріт з Греції додому, на Київщину. Вісім вихованців притулку “Родинний затишок” були евакуйовані до південної Європи на самому початку повномасштабного вторгнення. Тепер їхнє повернення заблокувала прокуратура в Афінах, стверджуючи, що це робиться в інтересах дітей. Однак українська сторона вказує на мізерні умови їхнього утримання та неналежне виховання, зокрема, діти почали забувати українську мову.
Діти приходили до школи хворими
Про історію цих маленьких українців повідомило видання УП Життя. Десятьох сиріт вивезли з міста Славутич на Київщині до Афін у квітні 2022 року. Там їх поселили в шелтері в рамках грантової програми “Home project”, що фінансувалася урядом Нідерландів. Тривалість перебування дітей не обговорювалася, оскільки війна тільки розпочиналася.
Діти мешкали в одному будинку з працівницею сиротинця, і згодом почали відвідувати місцеві школи та дитячі садки. Щосуботи в них проходила “українська школа”, повідомила керівниця “Родинного затишку” Яна Полегенько. Але з часом виявилося, що життя дітей не було безтурботним: представниця української діаспори Тетяна Петляшенко, чия онука навчалася в тій же школі з сиротами, розповіла, що ті перебували в жахливих умовах.
“В однієї з дівчаток проблеми зі шлунком, вона практично нічого не їсть. Дітей часто приводять до школи хворими. Їм не дозволяють залишатися вдома під час хвороби. Вони завжди голодні і просять у інших дітей їжу”, – поділилася Петляшенко.
Виникали конфлікти: незадовго до прибуття українських сиріт до шелтеру підселили дітей іранського походження. За словами Яни Полегенько, українці почали скаржитися, що їхні нові сусіди їли всю їхню їжу. Проте ця ситуація тривала недовго, і незабаром іранські діти покинули шелтер. Правозахисники також звернули увагу на те, що діти майже не спілкувалися українською мовою.
Перешкоди з боку грецької сторони
Врешті-решт, у 2024 році українська діаспора в Афінах подала скаргу до Офісу омбудсмена України, зазначивши, що приймаюча сторона не дотримується прав дітей. Тоді ж виникла ще одна важлива причина для їхнього повернення додому — як розповів голова Національної соціальної сервісної служби України Василь Луцик, фінансування прихистку з боку нідерландців було припинено. Згодом організація The Home Project знайшла нові джерела фінансування, але українські служби вже прийняли рішення: дітей вирішили забрати додому.
До весни 2024 року двох дітей вже встигли забрати родичі. Інших восьми було прийнято рішення вивезти до України — по прибуттю їх планували відправити в прийомні сім’ї. Повернення було заплановане на 24 березня, але напередодні прокурор Афін у справах неповнолітніх зірвав цей процес.
У Міністерстві закордонних справ України повідомили, що чиновник виніс постанову про тимчасову передачу групи українських дітей під опіку The Home Project для “вжиття вичерпних заходів з оцінки та визначення найкращих інтересів неповнолітніх дітей, зокрема, щодо можливості їх репатріації”. При цьому рішення тепер прийматимуться по кожній дитині окремо. Але коли українське посольство в Греції намагалося терміново вирішити питання, організувавши зустріч у Міністерстві міграції та притулку Греції, греки навіть не відповіли дипломатам.
Єдиним позитивним сигналом, за словами представників МЗС, стала відповідь грецького заступника міністра закордонних справ під час зустрічі з українським колегою, який зазначив, що затримка має “бюрократичний характер” і питання “вирішать позитивно”. Однак рішення досі не прийнято.
Ситуація з батьками підлітків
Нагадаємо, нещодавно Інформатор повідомив про те, що у Білій Церкві батьків 13-річного хлопця, який подорожував електричкою, притягнули до відповідальності. Хлопець зачепився за частини конструкції заднього вагона потяга. Відео його “пригод” правоохоронці виявили у місцевих Telegram-каналах, і дізнатися особу підлітка стало питанням часу. Зачепер визнав, що на смертельну небезпеку пішов заради лайків у соцмережах.
Також ми висвітлювали випадок, коли чоловік травмував дитину на Київщині. У березні 2025 року йому винесли вирок: інцидент стався ще два роки тому внаслідок дитячої сварки. Батько одного з хлопчиків намагався покарати кривдника своєї дитини і в підсумку завдав йому ушкодження середнього ступеня тяжкості.