Історія з управителем санаторію “Жовтень” під Києвом триває. АРМА провела ще один конкурс, але поки що не оголошує переможця. За інформацією ЗМІ, це пов’язано з можливістю того, що конкурс може виграти одна компанія, тоді як інша подала кращу пропозицію. Тим часом троє з п’яти учасників аукціону подали скарги на дискримінаційні умови конкурсу.
Офіційно АРМА зазначає, що наразі проводить “ретельну перевірку пропозицій” п’яти учасників у Prozorro. На думку агентства, потенційний переможець подав “аномально низьку ціну”. Також триває перевірка учасників щодо зв’язків з РФ або власниками заарештованого активу.
“Найбільш економічно вигідною визнано пропозицію ТОВ “МН Груп”. АРМА чекає від учасника пояснення аномально низької ціни, після чого розпочнеться ретельний аналіз поданої документації,” – йдеться у повідомленні.
Скарги учасників конкурсу на “Жовтень”
З даних про конкурс на Prozorro видно, що три учасники запропонували практично однакові суми. “МН Груп” запропонувало 39,4 тис. грн, ТОВ “Центр відновної медицини та рухової реабілітації “Пространство движения” – 39,5 тис. грн, і благодійна організація “Реабілітаційний центр “Спіріт” – 40 тис. грн.
До того ж, були пропозиції від ТОВ “Медичний центр “Едем Медікал” – 100 тис. грн та ТОВ “Ратіборс” – 288,5 тис. грн. АРМА очікувала суму в 300 тис. грн, тому під час аукціону ціна значно знизилася, враховуючи економічно вигідні пропозиції.
При цьому “МН Груп”, “Реабілітаційний центр “Спіріт” та міжнародний благодійний фонд “Реабілітаційний центр “Шпиталь Майдану” виставили АРМА скарги на дискримінаційні умови конкурсу, але всі вони не були розглянуті.
Видання Цензор.NET зазначає, що умови тендерної документації АРМА нібито прописані так, що їх можуть виконати лише “дружні” учасники. Зокрема, ЗМІ стверджує, що конкурс був “підлаштований” для виграшу групи компаній “Едем Медікал”. Вони також повідомляють, що попередній конкурс щодо “Жовтня” 2 червня, який не відбувся, викликав великий резонанс у ЗМІ.
“Через значний медійний розголос АРМА зупинило передачу санаторію “Жовтень” одеському бізнесмену Борису Кауфману і львівському бізнесмену Ігорю Кривецькому,” – йдеться у повідомленні.
Зараз, у липні, зроблено нову спробу передати “Жовтень” в потрібні руки. “Цензор” аналізував тендерну документацію і вважає, що лише “Едем Медікал” відповідає заявленим кваліфікаційним критеріям та іншим вимогам АРМА.
Видання повідомляє, що за цими вимогами жоден із медичних, лікарняних або реабілітаційних закладів України не підходить для управління “Жовтнем”, так само як і жодна компанія, що надає санаторно-курортні послуги. Навіть ТОВ “Клінічний санаторій “Жовтень” ПрАТ “Укрпрофоздоровниця”, яке понад 30 років управляло санаторієм, не відповідає критеріям.
Сумнівні суми та конкурси, пов’язані з “Жовтнем”: що не так?
Санаторій “Жовтень” має багатий історичний контекст. Він був заснований у 1950-х роках як відпочинкова база міністерства водного та річкового господарства, згодом перетворився на великий курортний комплекс на 700 місць. У середині 80-х тут був збудований 4-поверховий лікувально-діагностичний корпус на 1500 місць, а в 1986 році в санаторії проходила реабілітацію майже півтори тисячі постраждалих від Чорнобильської катастрофи. Санаторій розташований у заповіднику Конча-Заспа, всього за 10 км від Київа, на березі Дніпра.
Санаторій передали в управління АРМА після арешту, так само як і інші активи Федерації профспілок України. Умови договору передбачають щомісячні виплати до бюджету, а також обов’язковий гарантійний платіж навіть за відсутності доходів. Це не перша спроба знайти охочих управляти арештованим майном.
Попри численні спроби знайти управителя з 2022 року, жодна не завершилась успіхом. За інформацією “Київвлади”, санаторій тричі передавався до АРМА, і кожного разу арешти знімалися рішенням суду. Відомо також, що у квітні 2025 року агентство проведе нові консультації з ринком, проте процедура знову може бути зірвана.
Офіційна початкова оцінка санаторію становить 60,7 млн грн, але юристи ставлять під сумнів цю цифру. У коментарі “Економічній правді” юрист Андрій Потьомкін вказав, що це надто низька ціна для такого типу нерухомості в цьому регіоні. За його словами, реальна ринкова вартість закладу може перевищувати 900 млн грн.
Передача колишньої квартири Януковича АРМА та відсторонення компанії, що хотіла управляти ТРЦ Gulliver
Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, що в Києві здають в оренду квартиру на Оболонській набережній, де колись проживав Віктор Янукович. Оренда доступна за вельми помірну ціну, хоча квартира потребує ремонту. Локація ж приваблива, тому новий орендар має можливість відновити ремонт та зберегти деякі елементи “розкошів” з часів експрезидента-втікача.
Також згадувалося, що Антимонопольний комітет України відхилив скаргу компанії ТОВ “БК Міленіум” щодо рішення про відхилення її кандидатури на управителя ТРЦ Gulliver у Києві. Таким чином, державна організація остаточно позбавила її можливостей участі в конкурсі, а колишнього власника Віктора Поліщука – відсторонила від управління.