В Київській області спостерігається стурбована тенденція поширення сказу серед тварин. Небезпечне захворювання зафіксовано не лише у бездомних, а й у домашніх собаках і котах. Різке зростання випадків зараження в передмісті вимагає дій ветеринарної служби в надзвичайному режимі.
Станом на початок липня, Київщина офіційно зафіксувала 54 випадки сказу серед тварин, повідомляє The Page, посилаючись на дані Головного управління Держпродспоживслужби Київської області. Найбільше заражень зареєстровано в Білоцерківському районі – 18 випадків. Наступними за кількістю йдуть Обухівський район із 12 випадками, Фастівський – з 10, Вишгородський – 7, Бучанський – 6 та Бориспільський район – 1.
Загроза не обмежується дикими тваринами: за даними обласної Держпродспоживслужби, 48% випадків сказу зареєстровано у домашніх улюбленців – котах і собаках. Решта 52% стосуються безпритульних і диких тварин. Така ситуація змушує фахівців посилювати контроль у кількох напрямках: і в приватному секторі, і в лісовій місцевості.
Лише за останні два тижні, за даними Держпродспоживслужби Київської області, в п’яти населених пунктах виявлено нові випадки зараження. У домашніх котів: у селі Дідівщина (Фастівський район), Бородянка (Бучанський), Юрківці (Білоцерківський). Також сказ підтверджено у собаки з села Круглик (Обухівський район) та у диких лисиць в Литвинівці (Вишгородський район).
У відповідь на цю ситуацію ветеринарні служби проводять епізоотичні розслідування та розпочали масову вакцинацію тварин антирабічною вакциною. Власників тварин закликають привести своїх uлюбленців до державних ветеринарних лікарень для безкоштовного щеплення. Вакцинацію потрібно робити щороку, починаючи з тримісячного віку тварини.
Щоб охопити якомога більше тварин, ветеринари також проводять подвірні обходи. Графіки виїздів регулярно публікуються на Facebook-сторінці Головного управління Держпродспоживслужби Київської області. Фахівці наголошують: колективний імунітет тварин – це єдиний ефективний метод запобігання подальшому поширенню вірусу.
Що таке сказ і як себе захистити
Сказ – це смертельно небезпечне вірусне захворювання, що вражає нервову систему. Без отримання медичної допомоги одразу після укусу або контакту зі слиною зараженої тварини, смерть майже гарантована. Летальність після прояву симптомів – 100%.
Врятувати життя може своєчасна вакцинація домашніх улюбленців і своєчасне звернення до лікаря після потенційно небезпечного контакту. Перш за все, при укусі або ослиненні слід ретельно промити місце ушкодження мильною водою не менше ніж 15 хвилин і обробити антисептиком – спиртом чи йодом. Після цього потрібно терміново звернутися до лікаря для оцінки ситуації та за потреби провести постконтактну вакцинацію – її бажано провести впродовж 24 годин після укусу, адже чим пізніше це зробити, тим вищий ризик зараження сказом. Перелік закладів, де здійснюється антирабічна вакцинація, можна знайти за цим посиланням.
Київщина післяжується від гадюк – як уникнути фатальних помилок
Нагадаємо, на Київщині все частіше з’являються повідомлення про змій, зокрема, гадюк у приватних домогосподарствах. Це природна ситуація для регіону, адже холоднокровні тварини активізуються з приходом тепла.
У разі небажаної зустрічі зі змією на своєму подвір’ї, її треба накрити відром чи тазиком і повідомити про це ДСНС. Також можна зв’язатися з зооактивістами, наприклад, у Kyiv Animal Rescue Group. Фахівці повинні прибути на місце і евакуювати небезпечного плазуна подалі від людських житлових осель. Вбивати чи завдавати шкоду змії не слід – гти гадюка “мешкає” у Червоній книзі України, і за її вбивство передбачене покарання.
Нагадаємо, у 2024 році Інформатор повідомляв про кумедний випадок, коли змія сховалася в помешканні в київських жителів, усередині пральної машинки. Виявилося, що небезпеки плазун не становив – це був звичайний вуж. Його забрали і відпустили на волю.