Служба безпеки України (СБУ) у співпраці з Офісом Генерального прокурора (ОГП), Державним бюро розслідувань (ДБР), Національною поліцією та Бюро економічної безпеки (БЕБ) реалізували масштабну спецоперацію для ліквідації злочинних схем на митниці в чотирьох українських областях.
Як повідомляє пресслужба СБУ, у Києві затримано заступника директора Департаменту міжнародної взаємодії Держмитслужби на отриманні хабаря. За даними розслідування, чиновник заробляв на ухилянтах та іноземних мігрантах.
Встановлено, що посадовець за гроші пропонував військовозобов’язаним уникнути мобілізації. Він оформляв ухилянтів як «публічних дипломатів» через столичне громадське об’єднання, що працює відомої міжнародної організації. Також чиновник підозрюється у отриманні хабарів від нелегальних мігрантів з Близького Сходу, які прагнули потрапити до Євросоюзу, обіцяючи сприяння в уникненні депортації та безперешкодному виїзді.
На даний момент посадовцю та його спільнику-«посереднику» готуються підозри за трьома статтями Кримінального кодексу України: стаття 368 (одержання неправомірної вигоди службовою особою), стаття 369-2 (зловживання впливом) та частина 1 статті 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ в особливий період).
Окрім цього, під час спецоперації виявлено ще п’ять злочинів, пов’язаних із митницею в різних регіонах України:
- В Одесі затримано чотирьох посадовців управління боротьби з контрабандою місцевої митниці за вимагання грошей у підприємців за ненадання штучних перешкод під час вивезення товарів з України. Також проведено обшуки у посадовців одного з митних постів за отримання хабарів за оформлення продукції без сплати митних платежів.
- У Волинській області викрито посадовців регіональної митниці, які безпідставно оформляли безмитний імпорт іноземних автомобілів, завдавши державному бюджету збитків на щонайменше 2,7 млн грн.
- У Чернівецькій області посадовці митниці сприяли контрабандному вивезенню до ЄС понад 250 ящиків цигарок на загальну суму 11 млн грн.
Вказані дії є частиною системної роботи СБУ щодо забезпечення контррозвідувального захисту прикордонної інфраструктури, а також протидії серйозним загрозам управлінню державою. Одним із завдань є запобігання впливу іноземних спецслужб на працівників державних органів на кордоні, боротьба з нелегальною міграцією, контрабандою зброї, наркотиків та іншими спробами підриву національної безпеки України.

Лише за перше півріччя 2025 року за матеріалами СБУ Держмитслужба склала 113 адміністративних протоколів про порушення митних правил, у результаті яких у державний бюджет було донараховано понад 157 млн грн. За той же період Служба безпеки вилучила предмети контрабанди на загальну суму понад 62 млн грн. Загалом за 6 місяців цього року співробітники СБУ проводили оперативний супровід у понад 800 провадженнях, пов’язаних зі злочинами на кордоні.
За викритими фактами у Києві та трьох областях України тривають розслідування, що розпочаті правоохоронцями за кількома статтями Кримінального кодексу України:
- частина 1 статті 114-1 (перешкоджання законній діяльності ЗСУ в особливий період);
- стаття 368 (одержання неправомірної вигоди службовою особою);
- стаття 369-2 (зловживання впливом);
- частина 3 статті 201-3 (контрабанда товарів);
- стаття 190 (шахрайство);
- стаття 364 (зловживання владою або службовим становищем).
Зловмисникам загрожує до 12 років тюремного ув’язнення з конфіскацією майна. Комплексні заходи проводилися під процесуальним керівництвом Офісу Генерального прокурора, а також прокуратур Одеської, Волинської та Чернівецької областей.
Нагадаємо, у Києві правоохоронці затримали 20-річного хлопця, який, за даними слідства, отримав вказівку від фейкових співробітників Служби безпеки України підпалити двері квартири «зрадника».