15 липня Рада ЄС ухвалила рішення про введення нових обмежувальних заходів щодо дев’яти фізичних осіб і шести юридичних осіб, які несуть відповідальність за дестабілізаційні дії Росії за межами країни, зокрема у сфері маніпулювання та втручання в іноземну інформацію (FIMI).
Цю інформацію опубліковано в заяві Ради ЄС.
Серед тих, хто підпав під санкції, виявилося Федеральне державне підприємство “Всероссийская телевизионная и радиовещательная сеть” (ВДТРК) разом із генеральним директором та директором Департаменту координації розвитку інфраструктури зв’язку на анексованих територіях України.
“Під керівництвом відповідного міністерства РФ, ВДТРК виконує важливу роль у заміні існуючих українських мовних систем в окупованих територіях новою мережею, що транслює контент, схвалений російським урядом, спрямований на придушення інакомислення, адаптацію місцевого населення до російської політики та делегітимацію української влади в цих регіонах“, – підкреслюється у заяві Ради ЄС.
Серед осіб, на яких накладено санкції, також знаходиться 841-й окремий центр радіоелектронної боротьби, а також двоє високопосадовців центру, відповідальних за операції в Калінінградській області. Перебої сигналів GNSS у декількох європейських країнах пов’язані з активністю радіоелектронної боротьби з Калінінграда, включаючи глушіння та підробку сигналів GNSS, що, в першу чергу, впливає на країни Балтії та завдає шкоди цивільній авіації.
Крім того, ЄС націлився на Асоціацію журналістів БРІКС, Фонд боротьби з несправедливістю та Центр геополітичної експертизи.
Перші два були засновані Євгенієм Пригожиним і активно брали участь у численних операціях FIMI, націлених на Францію та Україну, зокрема кампанії, яка звинувачувала французькі війська у викраденні дітей під час військового перевороту в Нігері у 2023 році. Третій орган було створено Александром Дугіним, і він відповідає за організацію дезінформаційних кампаній, орієнтованих на українські інтереси, дискредитацію західних політичних діячів та вплив на виборчі процеси у західних країнах.
До списку санкцій також включено офіцера ГРУ, ряд пропагандистів, а також Євгенія Шевченка та його веб-компанію Tigerweb, яка розповсюджувала проросійський контент, націлений на декілька західних країн, включно з Францією.
Додатково, Рада ЄС нещодавно ввела санкції проти Наталі Ямб – впливової особи в соціальних мережах, що відкрито підтримує Росію. Вона перейняла риторику Москви, намагалася вплинути на Захід, зокрема на Францію, з метою їх витіснення з африканського континенту. Ямб має тісні зв’язки з AFRIC – організацією, пов’язаною з російськими приватними військовими компаніями, і відповідає за підтримку Російської Федерації через інформаційні маніпуляції та втручання.
В загальному, обмежувальні заходи ЄС у зв’язку з дестабілізаційною діяльністю Росії нині застосовуються до 47 фізичних осіб і 15 юридичних осіб.
Ці особи підлягають замороженню активів, заборонено надавати їм або на їхню користь фінансові та економічні ресурси, як прямо, так і опосередковано. Крім того, на фізичних осіб поширюється заборона на в’їзд, що унеможливлює їхнє потрапляння на територію ЄС або транзит через неї.
Нагадаємо, Європейська Комісія активно працює над тим, щоб переконати Словаччину зняти вето з 18-го пакета санкцій проти Росії.