Поряд із Києвом вперше застосували новаторську технологію для України, щоб перевірити дно водойми на наявність вибухонебезпечних предметів. Йдеться про сенсорну технологію системи MinesEye, розроблену Благодійним фондом “Фундація Поступ”. Обстеженню піддавалася технічна водойма, яку використовують пожежники для забору води.
Про перше в Україні впровадження сенсорних технологій для виявлення мін чи інших небезпечних об’єктів повідомила пресслужба Мінекономіки. Фахівці використовували систему MinesEye для дослідження дна водойми поблизу Ірпеня на Київщині, де працюють пожежні служби. Оператором протимінної діяльності виступило ТОВ “Ризик Контроль”.
“Україна стає одним із провідних держав у сфері гуманітарного розмінування, адже ми постійно шукаємо та вдосконалюємо методи очищення наших територій і водойм. Використання сенсорів у водоймах з обмеженою видимістю та шаром мулу дозволить саперам швидше і ефективніше обстежувати ці об’єкти”, – наводить цитату пресслужба заступника міністра Ігоря Безкаравайного.
Технологію, що є новаторською не тільки для України, розробив Благодійний фонд “Фундація Поступ”. Її реалізація передбачала використання дрону: під час демонстраційного польоту дрон MinesEye провів два запуски, які тривали загалом 15 хвилин, шляхом перебування на висоті всього 20 см над поверхнею води. Загалом було досліджено 2,2 тис. кв.м. водного простору.
Система виявила ряд феромагнітних аномалій і визначила 18 ділянок, які потребують додаткової перевірки. Надалі ці місця обстежуватимуть водолази-сапери, зокрема з використанням підводного дрона, щоб підтвердити або спростувати наявність небезпечних об’єктів.
Відомство також зазначило, що з початку року Україна повернула до активного використання близько 2 тисяч кв.км. деокупованих територій. Загальна площа сфер очищення земель наразі становить 36,9 тис. км.кв. Тим часом, потенційно забрудненими залишаються 137,06 тис. км української території, включаючи окуповані регіони та водні акваторії.
Мінна небезпека у Києві: вибухи касет з ворожого “Шахеда” у Бортничах
Нагадаємо, Інформатор патрулював інформацію про мінну небезпеку в травні 2025 року. Тоді у Дарницькому районі Києва, в мікрорайоні Бортничі, детонували касетні частини боєприпасів, що їх скинули ворожі “Шахеди”. Внаслідок вибуху постраждала літня жінка та її госпіталізували з травмою. Всього в лісопарковій зоні, а також на даху житлового будинку, сталося приблизно 10 вибухів.
А ще раніше, у жовтні 2024 року, киянин кинув предмет, схожий на міну, у вагон метро. Проте виявилося, що це фільтруючо-поглинаюча коробка від протигазу. Це сталося на станції “Арсенальна”, коли вже зачинялися двері перед відправленням. Люди змогли вийти лише на наступній станції “Дніпро”.