У центрі Києва розпочинається процес “виправлення помилок” навколо садиби Зеленських, знищеної в липні 2024 року. Після ряду скандалів, “посмертного” отримання статусу пам’ятки, судових справ, меморандумів та зобов’язань, невдалих спроб “прибирання” нарешті були отримані всі необхідні дозволи та узгодження на реставрацію будівлі, від якої майже нічого не залишилося. Зараз місто, за офіційною версією, починає протиаварійні роботи, які, можливо, колись призведуть до відновлення садиби.
На початковому етапі реставрації садиби Євменія Зеленського – історичної будівлі на вул. Олександра Кониського, 22, знесеної в липні 2024 року, мова йде виключно про консервацію, тобто, захист залишків будівлі від подальшого руйнування, повідомив Офіційний портал Києва. Проект був публічно представлені і отримав схвалення Консультативної ради при Департаменті охорони культурної спадщини. Документація пройшла ретельну будівельну експертизу та була погоджена профільними департаментами столиці й державною інспекцією архітектури та містобудування. Згідно з проектом, на об’єкті буде виконано такі роботи:
- встановлення тимчасового дахового покриття на металевому каркасі для захисту залишків будівлі від опадів;
- облаштування системи водовідведення, аби запобігти підтопленню фундаментів і проникненню вологи;
- укріплення залишків конструкцій: зокрема, фіксація фасадної стіни й установка бандажів на фрагменти стін;
- демонтаж небезпечних перекриттів, що нависають над частиною сходової клітки;
- відбір і збереження автентичної жовтої цегли, придатної для подальшої реставрації;
- установка підпірок під провислі конструкції і очищення території від будівельного сміття;
- проведення сортування всіх вцілілих елементів з історичної кладки.
Згідно з словами заступниці голови КМДА Ганни Старостенко, місто вимагає від власників дотримуватися умов меморандуму про відновлення садиби. Цей документ, хоча й не є юридично зобов’язальним, формально передбачає відновлення будівлі протягом півтора року. Контроль за виконанням робіт здійснюватимуть представники Департаменту охорони культурної спадщини та громадські активісти.
У КМДА наголошують, що реставраційні роботи мають проходити з дотриманням усіх вимог пам’яткоохоронного законодавства. За словами начальниці департаменту охорони культурної спадщини Марини Соловйової, основним завданням зараз є стабілізація технічного стану будівлі і збереження автентичних матеріалів. Це є похвальним наміром, але, на жаль, запізнілим – “виправлення помилок” для власника буде й дорого, й складно.
І найголовніше, що чекає нас у вересні, коли сподіваємося, що первинні роботи будуть виконані. Хоча меморандум, який зобов’язує власників повернути будівлі автентичний вигляд і провести всі необхідні реставраційні роботи за власний рахунок, не є обов’язковим для виконання і має багато юридичних недоліків. У найкращому випадку, після завершення цього етапу, буде розроблений повноцінний проект відтворення садиби, який буде реалізовано. Або ж садиба Зеленських, точніше, її залишки будуть “законсервовані” назавжди.
Як знищили садибу Зеленських і “реанімували” її посмертно статусом пам’ятки
Нагадаємо, Інформатор повідомляв про те, що 19 липня 2024 року спроба захисту ще однієї історичної будівлі кінця ХІХ ст. зазнала невдачі. Будівельники знесли садибу Зеленських 1890 року побудови у центрі столиці. Ця будівля стала відомою, оскільки про неї не раз писали ми та інші ЗМІ, пам’яткоохоронці неодноразово проводили мітинги з вимогою надати їй охоронний статус, створювали петиції – щодо назви, зверталися за захистом навіть до президента. Жоден із цих заходів не мало результату: садиби на вул. Кониського, 22 більше немає.
Також ми інформували про те, що Міністерство культури та інформаційної політики 23 липня визнало садибу Зеленських ХІХ століття у Києві пам’яткою архітектури. Це зобов’язало Департамент охорони культурної спадщини КМДА внести будівлю до Переліку пам’яток Києва. Відповідне рішення було ухвалене в останні дні серпня – на жаль, лише після того, як садиба була зруйнована.