Що сталося зі школою під час окупації

У 2022 році село Плоске опинилося під окупацією. Через детонацію боєкомплекту російського танка, який стояв уплотну до шкільної будівлі, ліцей загорівся. Полум’я знищило навчальні класи, спортивну залу, музей, меблі й техніку, а також повністю згорів бібліотечний фонд — підручники використовувалися окупантами для розпалювання вогню.

Навчальний процес не припинився навіть під час окупації: заняття організували в змішаному форматі, частково в приміщенні дитсадка, а вся місцева громада об’єдналася навколо мети повернути дітям можливість навчатися у рідній школі.

Як відбудовували ліцей

Роботи з відновлення проводили в рамках програми Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. За даними Київської обласної державної адміністрації, станом на осінь 2024 року в області відновлювали 24 заклади освіти, десять із них — за кошти цього фонду, серед яких і Плосківський ліцей.

Дівчинка стрибає через кольорові обручі
Фото КОВА

Ліцей відбудували фактично «з нуля», врахувавши сучасні вимоги з безпеки, енергоефективності та доступності. У будівлі облаштували нові навчальні класи й лабораторії, комп’ютерний кабінет, сучасний харчоблок, спортивну та актову зали. Окрему увагу приділили створенню захищених укриттів, щоб гарантувати безпеку учнів під час повітряних тривог.

Що нового з’явилось у школі

На шкільній території з’явився стадіон, вуличні тренажери й бігові доріжки. Для дітей з інвалідністю встановили ліфт, пандуси, поручні та безпечні входи з навігацією — тепер заклад повністю безбар’єрний.

Спортивний майданчик біля школи з тренажерами
Фото КОВА

У ліцеї створили цифровий освітній центр: за регіональною програмою та за рахунок обласного бюджету встановили сучасне обладнання — ноутбуки, інтерактивні панелі та 3D-принтер. Для учнів із сіл Світильня та Русанів організували підвіз двома шкільними автобусами.

Установили гаряче харчування для учнів початкових класів та пільгових категорій. Після завершення відновлювальних робіт навчання проводять в одну зміну — діти займаються у комфортних і безпечних умовах та мають змогу відвідувати позашкільні гуртки.

Чому це важливо знати

Відновлення Плосківського ліцею демонструє, як громади відновлюють освітню інфраструктуру після окупації. Це дає змогу понад 250 дітям навчатися очно в сучасних умовах з наявними укриттями та повною технічною базою. Досвід Великодимерської громади є прикладом для інших постраждалих сіл Київщини, де триває відновлення шкільних будівель після російської агресії.

Створено за матеріалами: kyiv.news

Від Олександр

Журналіст, редактор lybid34.kiev.ua